Husrådet

Husrådet består av de organisationer som startade Kulturhuset och som samverkar kring rutiner, regler och samordning för att skapa en kulturell och ideell mötesplats för fler. 

I Husrådet ingår även Gävle Kultur & Fritid, som nära samverkanspart och ekonomisk stödjare. 

ABF Gästrikebygden (samordnare)

Torgny Jacobsson torgny.jacobsson@abf.se • 070-347 41 92

Andreas Jonsson andreas.jonsson@abf.se • 070-445 88 87

Mikael Sundell (vaktmästeri) • 076-409 25 39

Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg (samordnare)

Agneta Hedberg-Wiklund agneta.hedberg@sv.se • 0278-74 45 92 

Emelie Lundin (sammankallande Husrådet)  emelie.lundin@sv.se • 026-456 17 92

Monica Larsson (värdinna/bokning) monica.larsson@sv.se • 073-058 79 12


Sveriges Fängelsemuseum

Katarina Kallings katarina.kallings@fangelsemuseet.se • 070-628 01 92

Gävles Unga

Linnea Manzanares linnea@iogt.se • 076-186 62 24

Föreningen Kulturum

Niels Hebert niels.hebert@telia.com • 070-631 36 25

IDKA

Johan Löfström info@idka.net

Kafé Kåken

kafekakangavle@gmail.com